Jak se opalovat s rozumem (rady, tipy) UV záření a Vaše zdraví

Nadměrné vystavování se UV záření není dobré pro Vaši kůži. Opatrné opalování snižuje riziko kožních onemocnění a poškození očí. Míra citlivosti na UV paprsky je u každého člověka odlišná a záleží hlavně na kožním fototypu. Obecně ale platí, že čím déle je kůže vystavována UV záření, tím je vyšší riziko její negativní reakce.

Opalování v soláriu

Před prvním opalováním v soláriu si určete svůj fototyp (za pomoci tabulky nebo testu k určování fototypu). Pak si dle návodu k soláriu (za pomoci obsluhy) vyhledejte opalovací časy pro Váš typ pokožky (opalovací časy pro jednotlivé fototypy jsou určeny na základě druhu UV zdrojů a četnosti opalování).

Časté dotazy

  1. Může předopálení v soláriu vytvořit „ochranu“ pro opalování na slunci? Ano, opálení vytvořené při opalování v soláriu vytváří určitou ochranu proti slunečnímu záření. UVB paprsky vyzařované soláriem působí tzv. mozolnatost (zesílení) pokožky a pigmentaci. To je přirozený mechanizmus, který předchází „spálení na slunci“.
  2. Je bezpečné se opalovat v těhotenství? UV záření emitované soláriem není škodlivé pro nenarozené děti. Některé ženy však (díky hormonálním změnám) v těhotenství reagují na UV záření citlivěji. Proto musí být opatrné a při jakémkoliv příznaku zvýšené reakce (pigmentové skvrny, zarudnutí…) na UV záření opalování vynechat. 
  3. Jaký je rozdíl mezi modrým a růžovým zářením u kombinovaných UV zdrojů? Je zde rozdílný poměr UVB záření ku UVA. Ta část UV zdroje, která opaluje obličej, má obvykle vyšší podíl UVB záření (např. UV zdroje Maxlight combi). 
  4. Potřebuji ochranný opalovací prostředek při opalování v soláriu? Ne, nepotřebujete. Ale doporučuje se po opalování natřít vhodným hydratujícím prostředkem. Můžete použít solární kosmetiku, speciálně určenou pro opalování v soláriu. Tato kosmetika obsahuje speciální látky, které se podílí jednak na kvalitě opálení a zároveň pečují o Vaši pokožku.
  5. Je pravda, že určité léky způsobují zvýšenou citlivost na UV záření? Ano, jedním z vedlejších účinků některých léků je zvýšená citlivost kůže na UV záření. Pokud užíváte léky, vždy pozorně prostudujte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem či lékárníkem.