Nohy

Masáž nohou a chodidel může být velmi osvěžující, od maséra však vyžaduje dosti úsilí. Je tomu tak proto, že dolní končetiny jsou každodenně velmi namáhány nošením a podpíráním celého těla, takže svalstvo nohou je obzvláště náchylné k nejrůznějším bolestem a k ztuhlosti.

Chodidla jsou velmi citlivá a velmi namáhaná - bylo vypočítáno, že nohy a chodidla ujdou za lidský život vzdálenost až na Měsíc a zpět, proto si zaslouží zcela zvláštní péči. Na chodidlech jsou také energetické zóny, které jsou v reflexologii využívány k ošetření celého těla. Dále je zde řada akupresurních bodů, které jsou používány v masážní praxi ájurvédy i v léčitelství Dálného východu.

Svaly na nohou jsou velmi ohebné a pružné a umožňují velmi širokou škálu pohybů.
Masáží se ošetřují ošetřovat následující hlavní oblasti:

Přední strana nohy

• Skupina čtyřhlavého svalu stehenního

• Sval krejčovský

• Přední sval holenní

Zadní strana nohy

• Kolenní šlachy

• Plochý sval lýtkový a sval lýtkový

Tři typické zdravotní potíže nohou

• Celulitida

Tento neduh se projevuje především u žen jako podkožní tuk s prohlubněmi a dolíčky v partii hýždí a stehen. Kůže ztrácí pružnost a hladkost začíná "povolovat" a nabude vzhledu slupky z pomeranče (tzv. "pomerančová kůže") Masáž může výrazně pomoci, je ji však nutné provádět často - přinejmenším 2x týdně. Kromě masáží je také nutné pozměnit složení stravy. Jezte více čerstvého ovoce, zeleniny a přeorientujte se na celozrnnou stravu. Omezte těžká, tučná jídla. Snažte se vypít denně přinejmenším 2 litry pramenité vody a vynechte nápoje obsahující kofein.

• Ztuhlé svaly

může být způsobena menšími zraněními, jako jsou natažené a natržené svaly. Při velké bolesti a snížené pohyblivosti však doporučujeme požádat o pomoc přímo lékaře.

Špatný krevní oběh

projevem špatného krevního oběhu jsou chladné končetiny a na dotyk ztuhlé a pevné svaly.